Ida sin første utstilling!

 

Mannen med ljåen,[1] også kalt Dødsengelen eller bare Døden, er et symbol på og en personifikasjon av døden i europeisk kulturhistorie og moderne populærkultur. Skikkelsen blir gjerne framstilt som et uhyggelig, menneskelig skjelett utstyrt med en lang ljå og helt eller delvis skjult i fotsid kappe eller kjortel med hette. Ljåen som attributt er tegn på at døden høster liv og sjeler som en bonde skjærer gress og korn uten å spare noen. Figuren kan også holde et timeglass som symbol på utmåling av livslengde og begrenset levetid, og en skriftrull med navn på de som skal dø og må hentes. Skikkelsen kan dessuten bli avbildet som en dødsengel med store, fjærkledte vinger.

Mannen med ljåen ble særlig et allegorisk motiv, en symbolsk billedframstilling, i europeisk kunst og kultur etter svartedauden 1347-1351, en epidemi der døden rammet bredt. Avbildninger i kirkekunst og annet var vanligvis et «memento mori», en påminnelse om at alle en dag skal dø. Forestillinger om skikkelsen inngikk også i folkediktningen. Uttrykket «mannen med ljåen» brukes fortsatt i dagligtale som en eufemisme, formildende omskriving, for døden.

Kilde: Wikipedia

Ida har om Svartedauden på skolen. Så da malte hun denne, da. Til orientering er originalen til venstre og hennes til høyre. Og dette er da første bildet på sort ark med ny maleteknikk (gaven hun fikk av oss til jul). På lørdag hadde hun nemlig opplæring og undervisning og dette ble resulatet.

Om du vil se hennes første utstilling kan du komme på Lørenskog Hus denne helgen. Hun stiller ut fire bilder på UKM og er samtidig med i konkurransen hvor premien er kunststipend på 1.000 kr fra Lions.

Kunstutstillingens åpningstider:
  • Fredag: 19:45-22:00
  • Lørdag: 11:00-22:00

Jeg kjenner det i magen. Jeg er nervøs. Få barn, sa de. Det blir gøy, sa de. Det er det, altså. Men at jeg skulle gå med følelsene konstant utenpå kroppen som en bobledress var det ingen som sa!


Publisert

i

av

Stikkord:

Kommentarer

11 kommentarer til “Ida sin første utstilling!”

  1. Louise avatar
    Louise

    Du har ingenting å være nervøs for. Ungen er fantastisk dyktig!

  2. Kirsti Sæbø avatar

    Heier på ida!
    Og det du sier om bobledress-følelsene, så sant! Kjenner meg igjen!

    1. Lappeteppet avatar

      @Kirsti: Forsvinner det med tiden???

      1. Kirsti Sæbø avatar

        Nei…har ikke merket noe til det Ennå!

        1. Lappeteppet avatar

          @Kirsti: OK, da vet jeg hva jeg kan forvente. Og ikke! 😉

  3. Tove Olberg avatar

    Wow så flott! Hils den unge kunsterdamen!
    Lykke til med utstillningen!
    🙂

    1. Lappeteppet avatar

      @Tove: Tusen takk! Jeg skal vise henne alle kommentarene, og utstillingen gikk såååå bra!

  4. Linda Hagen avatar

    Så utrolig kult! Hun er utrolig dyktig!

    1. Lappeteppet avatar

      @Linda: Det var en opplevelse!!!

  5. Linn // FruBeversHverdag som daglig leder i familien O.j.! avatar

    ?? Ida, jeg håper du leser dette og ser hvor stolt mamma er av deg! Du er helt RÅ ?
    Gratulerer!

    1. Lappeteppet avatar

      @linn: hun leser innimellom. Men kan nok hende jeg tipser henne om disse innleggene. ❤️